MENTEŞE BELEDİYESİ’NDEN RUHSAT BAŞVURULARINA DİJİTAL TAKİP

Menteşe Belediyesi tarafından uygulanmaya başlanan Yapı Kontrol Müdürlüğü ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne yapılan başvuruların belediyeye gelmeden 7/24 online bilgi alınabilecek sistem hakkında TMMOB’a bağlı mühendis denetim firması ve müteahhitlere bilgilendirme toplantısı düzenledi. Universe Online Başvuru ve Süreç Yönetimi Sistemi ile vatandaşlar bulundukları yerden başvuru sürecini takip edebilecekler, başvurularının hangi aşamada, hangi personelde olduğunu ve ne zaman sonuçlanabileceğini görebilecek.

Belediye hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya konulan sistem hakkında açıklama yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, sistemin yakında belediyenin tüm birimleri için aktifleşeceğini belirterek şunları söyledi:

“Uygulamaya başladığımız sistem ile ruhsat başvurularında, tüm belge ve projeler dijital olarak teslim edileceğinden, her yıl onlarca ağacımızı kesilmekten kurtararak çevreye de katkı sağlamış olacağız. Elektronik imza ve mobil imza kullanımına da imkân veren sistem sayesinde vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmet kalitesinin ve hızının büyük oranda artacağını düşünüyoruz. Uygulamayla birlikte, belediyelerin en önemli problemlerinden biri olan dijital arşiv sorununu da ortadan kaldırmış oluyoruz. Başvuru kapsamında alınan tüm belgeler ve tarafımızca üretilecek evraklar e-imzalı olarak sistematik bir şekilde arşivlenecek. Bu sistemin uygulanması kapsamında personelimize eğitim vermiştik. Şimdi de mühendislere, yapı denetim firmalarının temsilcilerine ve müteahhitlere de bilgilendirme yaptık.”