YAĞCILAR HANI VE ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM ATÖLYESİ TAMAMLANDI

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi, AURA İstanbul ve Menteşe Belediyesi işbirliğinde, DYO desteğiyle AURA Crea kapsamında 5-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Muğla Yağcılar Hanı ve çevresine yönelik kentsel tasarım atölyesi çalışmaları tamamlandı. On iki mimar, bir iç mimar ve bir şehir plancısından oluşan 14 kişilik ekip Menteşe kent merkezinde alan gezisi gerçekleştirdi. Üç gün süren alan gezisi ardından yedi grup halinde çalışma yapıldı. Menteşe Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Yağcılar Hanı ve çevresine yönelik yapı ve sokakların mevcut durumu hakkında bilgi verildi. Atölye süresince, Muğla kent merkezinin mimari kimliğinden ve tarihi kent dokusundan yola çıkılarak, DYO boya ürünleri ve renk kullanımı ile uygulanabilecek tasarımlar üretildi. Atölye kapsamında; Yağcılar Hanı, Yağ Hali, Kurşunlu Caddesi, Semerciler Sokağı yeniden canlandırma ve düzenleme üzerine çalışmalar yapıldı.

AURA Crea ‘Yağcılar Hanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Yarışması’nda Ersen Gürsel, Lory Zakar, Erhan İşözen, Sinan İzgi, Hüseyin Alp Korkmaz ve Pınar Şimşek’ten oluşan jürinin değerlendirmesiyle Doğukan Kurt ve Su Sezer “İz’in Deşifresi” projesi ile 20.000 TL değerindeki birincilik ödülünü kazandı. 10.000 TL değerindeki ikincilik ödülünü ise Arz Mintaş ve Zeynep Yılmaz’ın tasarladığı “Eşik” projesi kazandı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, AURA İstanbul işbirliği ve DYO desteğiyle Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen çalışmaya yönelik yaptığı değerlendirmede “Bilindiği gibi Muğla korumacılık bilinciyle öne çıkan illerin başında yer alıyor. Haziran ayı içerisinde Aura İstanbul işbirliğinde Menteşe Kentsel Sit Alanı içerisinde yer alan Arasta bölgesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Yağcılar Hanı ve çevresindeki mevcut yapıların bakım, onarım ve iyileştirmesi konusunda öneriler geliştirilen projeler ile korumaya ve canlandırmaya yönelik örneklemeler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Yapılan bu tür çalışmaların eski kent dokusunun korunması ve bu mirasın geleceğe taşınması konusunda katkı sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.